Green beauty & lifestyle blog

Pure beauty buddies

8KVIETOK Created with Sketch.
7KVIETOK_animated Created with Sketch.

Tuhá pena do kúpeľa – levanduľové guličky

Milujem bublinky v kúpeli. Čím viac, tým lepšie. Keďže klasická drogérková pena ma zvykne vysušovať, bola som nadšená, keď som narazila na tento recept na tuhú penu do kúpeľa. Pre svoje potreby som si ho trochu upravila, nakoľko mi chýbalo niekoľko ingrediencií a z výsledku sa naozaj teším.

Potrebné ingrediencie:

  • 42% sóda bikarbóna
  • 21% SLSA – sodium lauryl sulfoacetate – jemný tenzid derivovaný z kokosového a palmového oleja – predávajú napríklad na ekokoza.cz
  • 13% kyselina citrónová
  • 10% bambucké maslo
  • 10% kakaové maslo
  • 3% glycerín
  • 1% esenciálne oleje – 0,5% levanduľového a 0,5%  šalviového
  • 4 kvapky tekutej farby do kozmetiky – 2 kvapky červená, 2 kvapky modrá

Postup na výrobu tuhej peny do kúpeľa

Suché ingrediencie okrem SLSA preosej do dostatočne veľkej misky cez sitko. Týmto spôsobom sa vyhneš hrudkám. SLSA stačí do nádobky opatrne nasypať. Tento tenzid má malé čiastočky, ktoré sa ľahko prášia, takže odporúčam použiť rúšku.

Maslá si medzi časom nechaj rozpustiť vo vhodnej nádobke vo vodnom kúpeli alebo v mikrovlnke. Keď sú tekuté nechaj ich chvíľku vychladnúť a potom prilej glycerín a esenciálne oleje. Ja som použila levanduľový a šalviový.

Ingrediencie na výrobu tuhej peny do kúpeľa

Tekutú zložku pomaly po častiach prilievaj do nádobky so suchými, a opatrne premiešavaj rukami. Vznikne ti jemne lepkavé cesto, takže pri práci určite oceníš napríklad latexové rukavice.

Výroba tuhej peny do kúpeľa

Cesto si rozdeľ na dve hrudky. Jednu roztlač prstami (alebo valčekom) na papieri na pečenie. Aby sa cesto nelepilo, popráš papier sódou bikarbónou. Do druhej hrudky nakvapkaj tekuté farbivo a dobre zapracuj. Na polku cesta mi stačili štyri kvapky. Potom farebné cesto roztlač na povrchu bieleho.

Postup pre výrobu tuhej peny do kúpeľa

Pôvodne som chcela robiť penivé roládky, ale cesto sa mi nepodarilo zrolovať tak, ako som si predstavovala. Vznikla mi skôr takáto farebná palacinka :).

Takto vzniká tuhá pena do kúpeľa

Z nej som si poukrajovala asi 2 centimetrové kúsky a v rukách ušúľala na farebné guličky. Tie by mali stvrdnúť pri izbovej teplote za 2-3 hodinky. Plnú tuhosť dosiahnú za pár dní, ale použiť do kúpeľa sa dajú už v ten istý deň.

Recept na tuhú penu do kúpeľa

A takto som sa tešila po výrobe. Pre viac peny je guličky najlepšie rozdrviť pod tečúcou vodou alebo hodiť do vane a potom rozvíriť rukami. Pre dodatočnú hydratáciu pokožky skús doplniť napríklad domácimi pralinkami do kúpeľa.

Pena z guličiek mi vydržala vo vani približne pol hodinku:).